Tuesday, June 18, 2024

چگونه Keylogger را از اندروید شناسایی و حذف کنیم؟

سیستم عامل اندروید بزرگترین پایگاه نصب شده در میان پلتفرم های مختلف موبایل در سراسر جهان است. صدها میلیون دستگاه تلفن همراه در بیش از 190 کشور جهان از اندروید پشتیبانی می کنند. تا پایان سال 2021 حدود 71 درصد از سهم بازار جهانی را تصاحب کرد و این روند هر روز در حال افزایش است. از آنجایی که اندروید محبوب ترین سیستم عامل مورد استفاده اکثر گوشی های هوشمند است. بنابراین، هکرها همواره در تلاش برای سرقت اطلاعات حساس و مالی از کاربران اندروید هستند. برای انجام این فعالیت غیرقانونی، آنها اغلب از نرم افزارها و برنامه های مخرب استفاده می کردند تا اطلاعات گوشی های هوشمند را به سرقت ببرند. و یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای مخرب مورد استفاده هکرها کی لاگر است.

Keylogger قطعه ای از برنامه است که برای ضبط ضربات کلید از صفحه کلید بدون توجه کاربر استفاده می شود. کی لاگر برای انجام فعالیت‌های بد در دستگاه‌های دیگر، مانند سرقت داده‌های حساس، رمزهای عبور، پیام‌های متنی، گزارش تماس‌ها و سابقه مرور برنامه‌ریزی شده است. این برنامه (کی لاگر) توسط هکرها بی سر و صدا و بدون اطلاع کاربر “خرید لایسنس نود 32” نصب می شود. و داده ها را مخفیانه در پس زمینه برای هکرها ارسال کنید. به طور کلی، کی لاگرها از طریق صفحه کلید در گوشی هوشمند کاربر نصب می شوند، بنابراین توصیه می شود صفحه کلید تأیید شده را از یک منبع قابل اعتماد نصب کنید. بنابراین، صفحه کلید را از سیستم عامل های شخص ثالث نصب نکنید. حالا بیایید ببینیم که چگونه keylogger را در تلفن هوشمند اندرویدی خود تشخیص دهیم.

شناسایی Keylogger ها در گوشی های هوشمند اندروید

برای شناسایی کی لاگر در گوشی هوشمندتان، بسیاری از علائم نشان می دهد که یک کی لاگر یا برنامه مخرب دیگری در دستگاه اندرویدی شما نصب شده است. بنابراین بیایید ببینیم این علائم چیست و اگر آن‌ها را در دستگاه‌های خود پیدا کردید، بلافاصله اقدامات لازم را برای محافظت از دستگاه خود انجام دهید.

تخلیه غیرمنتظره باتری: معمولاً برنامه‌ها باتری را برای عملکرد خود تخلیه می‌کنند، زیرا پردازنده توسط برنامه استفاده می‌شود و پردازنده از باتری برای پردازش عملکردها استفاده می‌کند. بنابراین اگر متوجه شدید باتری دستگاه شما به طور غیرعادی تخلیه شده و به سرعت تخلیه می شود، احتمالاً برنامه مخربی روی دستگاه اندرویدی شما نصب شده است. Keylogger همچنین در پس‌زمینه اجرا می‌شود و از باتری و پردازنده دستگاه به‌طور بی‌صدا برای جاسوسی از دستگاه شما استفاده می‌کند.

عملکرد دستگاه کاهش می یابد: هنگامی که یک برنامه مخرب، جاسوس افزار یا کی لاگر روی دستگاه شما نصب می شود، عملکرد دستگاه شما کاهش می یابد. و دستگاه شروع به رفتار غیرعادی می کند. امروزه گوشی هوشمند اندرویدی با نسخه کاملاً بهینه شده عرضه می شود و عملکرد بهتری دارد، بنابراین اگر دستگاه شما همانطور که پیکربندی شده است بهتر کار نمی کند. ممکن است مشکلی در دستگاه وجود داشته باشد و شما باید اقدام کنید.

داغ شدن بیش از حد گوشی اندروید: گرمای بیش از حد معمولاً به دلیل اجرای برنامه ها در پس زمینه ایجاد می شود. اگر متوجه شدید که دستگاه شما همیشه در شرایط ایده آل بیش از حد گرم می شود، به عنوان مثال، اگر از تلفن خود استفاده نمی کنید و تا زمانی که بیش از حد گرم شود. سپس ممکن است احتمال زیادی وجود داشته باشد که دستگاه شما دارای یک کی لاگر است که در پس‌زمینه دستگاه اجرا می‌شود.

شروع به آویزان شدن دستگاه: همچنین یکی از علائمی است که دستگاه شما به درستی شروع به کار می کند و به طور نامنظم خاموش و خاموش می شود. بارها به دلیل به‌روزرسانی نرم‌افزار در حال انتظار یا عدم به‌روزرسانی دستگاه شما به نسخه فعلی، این اتفاق می‌افتد. اگر همه این موارد غیرعادی در دستگاه شما رخ می دهد، توصیه می شود دستگاه خود را بررسی کنید که آیا کی لاگر در دستگاه شما نصب شده است یا خیر.

ESET and Keyloggers